Щороку 29січня в Україні відзначають трагічну та водночас героїчну дату – роковини бою під Крутами. Саме цього дня 103 роки тому в легендарному бою проти армії більшовиків, яка наступала на Київ, українські юнаки відважно пожертвували своїм життям.
Тоді війська Української Народної Республіки зайняли оборону біля залізничної станції «Крути» на Чернігівщині. Зранку 29 січня 1918 року майже 400 українських студентів, школярів та 20 офіцерів героїчно вступили в бій з 4-тисячною більшовицькою армією. Кривава сутичка тривала до вечора. У бою під Крутами молоді хлопці без бойового досвіду своєю жертвою зуміли стримати багатотисячну ворожу армію на кілька днів.
Відступаючи до ешелону, частина студентської сотні потрапила в оточення, у сутінках втратила орієнтир і вийшла на станцію «Крути», яку уже зайняли червоноармійці. 27 полонених юнаків розстріляли після численних катувань, наймолодшим полеглим було по 16 років. Після розстрілу більшовики не дозволили місцевим селянам поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних за розпорядженням українського уряду 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.
Героїчний вчинок молодих воїнів закарбувався у пам’яті поколінь, став прикладом боротьби за незалежність України та дає наснагу в боях українським воїнам й досі.