Шановні колеги та студенти!
З Новим роком та Різдвом!
Нехай 2025 рік подарує мирне небо, щасливі миті й незабутні емоції. Бажаємо здоров’я, достатку та натхнення на нові досягнення. Хай ваші рідні будуть поруч, а любов наповнює кожен день!
Бажаємо міцного здоров’я, злагоди в родинах та успіху в усіх починаннях. Нехай 2025 рік буде сповнений добрих подій, тепла і радісних моментів. Хай мир і щастя панують у ваших домівках!
Бажаємо, щоб 2025 рік став роком перемог! Нехай кожен українець відчує тепло рідного дому, мир повернеться на наші землі, а серця сповняться любов’ю й вдячністю!
Цьогоріч українці вперше святкуватимуть Щедрий вечір, Василів вечір або Маланку за новоюліанським календарем —
увечері 31 грудня, в переддень календарного нового року. Раніше українці відзначали його з 13 на 14 січня, за юліанським календарем, який не збігається зі світським.
Походження свята з дохристиянських часів
Традиція Щедрого вечора сягає дохристиянських часів. За язичницькими звичаями у перший день нового року слов’яни вшановували богів Васильчика і Маланку. Згідно з легендою, у бога Ладо була дочка Маланка, яку викрав змій і ув’язнив у темниці. Наречений Маланки, бог Місяць, був на полюванні, тому дівчину врятував богатир Васильчик.
З приходом християнства трактування свята змінилося. Православна церква пов’язала цей день із пам’яттю про двох святих: Василія Великого Кесарійського і преподобної Меланії Римлянки. Василій Великий був визначним церковним діячем, одним з отців Церкви та архієпископом Кесарії Каппадокійської в Малій Азії. Йому приписують винахід іконостасу та складання літургії Василя Великого. Маланка, або Меланка Молодша була черницею і меценаткою: вона відома тим, що будувала церкви, допомагала нужденним і піклувалася про хворих у часи занепаду Римської імперії.