МИСТЕЦТВО ФЛЕЙРИНГУ
Флейринг існує вже більше 150 років.
Його придумав Джеррі Томас на прізвисько «Професор» – міфічний бармен, що вважається батьком заокеанської міксологіі.
Вперше він став показувати артистичне приготування коктейлів в середині XIX століття.
Джеррі готував свій знаменитий коктейль «Blue Blazer», підпалюючи шотландський віскі і переливаючи його з фужера в фужер довгим вогняним струменем.
В кінці позаминулого століття флейринг набув дещо іншої форми.
На вулицях тоді виступало безліч жонглерів і фокусників, і бармени запозичили елементи їх мистецтва.
У 1988 році сталася знакова для барменів усього світу подія – на великі екрани вийшла кінокартина «Коктейль» з актором Томом КРУЗОМ у головній ролі. Фільм сприяв різкому зростанню популярності флейрингу.
Тренував Круза Джон Бенд, переможець першого американського змагання з флейрингу, яке було проведено відомою фірмою T.G.I. Fridays.
Результат фільму виявився магічним – флейринг-бари стали виникати як гриби після дощу.
Величезне число барменів стало пробувати крутити і підкидати пляшки. Для деяких це виявилося скороминущою пристрастю, для інших – покликанням на все життя.
Сьогодні багато барменів учать елементи флейрингу, щоб привнести в робочий процес різноманіття і виробити свій неповторний стиль. Цінність такого експерта зростає і в очах роботодавця, так як класний бармен – не тільки знавець безлічі рецептів і спецтехнологій змішування, а й в якійсь мірі актор і навіть психолог в будь-якому закладі ресторанного бізнесу.
Бармен, що демонструє флейринг, приваблює відвідувачів і приносить закладу ресторану або бару додатковий дохід. Це хороший метод виділитися на тлі конкурентів.
В наші дні флейринг став величезним бізнесом. Існує безліч організацій барменів, що спеціалізуються на цій дисципліні, проводяться інтернаціональні змагання з чималими призовими фондами.
Види флейрингу.
Робочий флейринг широко просувається в маси фахівців інтернаціональною асоціацією флейринг-барменів – FBA (Flair Bartenders Association).
Асоціація вважає робочий флейринг прийнятним для повсякденної роботи в барі чи ресторані і активно закликає барменів застосовувати артистичні елементи.
Робочий флейринг передбачає стрімкі, легкі і точні рухи та трюки, які дозволено виконувати без уповільнення обслуговування.
В основному, барменам доводиться маніпулювати келихом або фужером і однією пляшкою, пляшкою і шейкером, гарніром і льодом.
Такий вид флейринга незмінно виконується під час приготування рецептів коктейлів або якого-небудь іншого напою.
Жонглювання порожніми пляшками, виконання брейк-дансу з барними приладами , тощо до цього виду флейрингу не відноситься.
Шоу-флейринг виконується для розважання публіки і зі змагальними цілями.
- Його відрізняє довга, вивірена програма виступу.
- Даний вид барменского мистецтва вимагає довгої, ретельної підготовки, особливого комплекту професійних пляшок і іншого приладдя.
- У переважній більшості випадків шоу-флейринг виконується під час особливих заходів, а не в штатно працюючому закладі.
- Проте, починають виникати бари і ресторани, в яких шоу-флейринг є частиною розважальної програми.
- Під час виступу бармени показують трюки з 2-5 пляшками, фужерами і шейкерами.
Шоу-флейринг може включати елементи, не пов’язані з приготуванням напоїв.
Фантазія барменів тут нічим не обмежена – вони влаштовують вогняні шоу, показують фокуси, показують чудеса спритності, яким можуть позаздрити циркачі.
- Не існує єдино правильного, «вірного» методу флейринга.
- Різні жанри не конкурують, а доповнюють один одного.
- Найбільшою і впливовою організацією барменів, яка практикує флейринг, є Інтернаціональна асоціація флейринг-барменів – FBA (Flair Bartenders Association). Вона налічує в своїх рядах більше 11 тисяч професійних барменів з 140 країн світу. Штаб-квартира асоціації розташована в США, а її представництва та філії працюють у всьому світі.