Суверенітет України поширюється на всю її територію – Стаття 2

Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю – Стаття 3

📌Це загальні засади Конституції України, які у 1996 році прийняла Верховна Рада України.
Сьогодні ми виборюємо право, щоб на нашій території діяла наша Конституція, а для цього щодня даємо відсіч ворогу.
Ми відстоюємо наші цінності, права, свободу та прагнемо, щоб Україна процвітала в мирі та благополуччі.
🇺🇦Тож вітаємо з Днем Конституції України! Будьмо гідними громадянами своєї країни

28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію України.

Це стало важливим етапом українського державотворення.
Конституція є ядром національної правової системи. Вона фіксує головні юридичні та політичні аспекти відносин між державою та суспільством.

Новітній конституційний процес в Україні нерозривно пов’язаний із відновленням української державності.

Творення Конституції розпочалося із прийняттям Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року. Законодавчі процеси активізувалися з розпадом СРСР та ухваленням Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року. Всеукраїнський референдум засвідчив підтримку проголошення незалежності України.

Більшість країн світу визнали Україну суверенною державою.

Тож постала проблема прийняття основного закону. Однак протистояння між президентом та парламентом істотно затягнуло конституційний процес.
Напередодні ухвалення, у червні 1996 року, ситуація загострилася. 26 червня Рада національної безпеки і Рада регіонів при Президентові України різко засудили будь-які зволікання з прийняттям цього документа. Президент призначив референдум щодо прийняття Конституції на 25 вересня. А наступного дня Верховна Рада України прийняла постанову «Про процедуру розгляду проекту Конституції України в другому читанні». І розпочався справжній марафон тривалістю майже 24 години. Із них останні 14 – без перерви.
Це були непрості 14 годин.

Серед питань, які викликали найбільші дискусії, – державні символи.

Ліві категорично не погоджувалися на тризуб і синьо-жовтий стяг. Врешті депутати дійшли згоди.

Чимало суперечок викликало питання про статус Криму.

Частина народних обранців (насамперед праві) вважали, що достатньо обмежитися наданням півострову статусу звичайної області. Після неодноразових голосувань таки дійшли компромісу: ліві голосують за синьо-жовтий прапор, праві – за автономію Криму.

Нелегко вирішувалося і мовне питання:

українська стала єдиною державною мовою, але
 
Конституція гарантує вільний розвиток та використання російської й інших мов національних меншин.
О 09 годині 18 хвилин 28 червня 1996-го країна отримала Конституцію – першу в незалежній Україні. У ній було закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, основні права і свободи українських громадян.
 
Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.
 
Конституція України містить норми прямої дії. Одним із ключових положень стала 5-а стаття Конституції, згідно з якою «носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ».
 
Власне, конституційний процес не завершився ухваленням Конституції 28 червня 1996 року. Він триває доти, допоки існує держава і розвивається суспільство.

Спробуйте пройти тест, у якому зібрані цікаві факти про українську Конституцію та історичну ніч у стінах Верховної Ради.