Найбільш поширеною формою інтелектуальної гри в сучасному освітньому просторі є БРЕЙН-РИНГ, який організували та провели студенти групи ГО-9 для студентів-першокурсників (ГО-10) на гуртковому занятті з дисципліни “Географія туризму”, що відбулося 3 листопада. (Викладач НАДІЯ БУЧИНСЬКА).
Урок – брейн-ринг
Урок – брейн-ринг дозволяє учням відчути себе ерудитом, частиною команди, згуртовує колектив.
«Брейн-ринг» – відома телевізійна гра, де стартом є цікаве запитання, а фінішем – відповідь. Необхідно швидко зреагувати, адже час для прийняття рішення обмежений.
Основні принципи організації уроку – брейн-рингу
1.Наявність спеціально обладнаних ігрових столів.
2.Поділ класу на команди (шість осіб).
3.Повідомлення теми чи розділу, які необхідно повторити, адже питання для гри будуть саме з них.
4.Підбір додаткових джерел та літератури, яку необхідно проглянути і вивчити. (Для капітанів команд)
Що таке брейнг-ринг і його правила.
Нестандартні уроки дозволяють
- урізноманітнювати форми й методи роботи,
- позбавлятися шаблонів,
- створюють умови для виховання творчих здібностей учня чи студента,
- розширюють функції вчителя, викладача,
- дають змогу враховувати специфіку певного матеріалу та індивідуальні особливості кожної дитини.
Використання нестандартних форм уроків сприяє
- формуванню пізнавальних інтересів студентів,
- вони безпосередньо беруть участь у процесі навчання.
Значення ігор у справі формування етично-стійкого та інтелектуально розвинутого майбутнього члена суспільства важко переоцінити.
- Завдяки іграм можна виховати саме ті властивості, котрі ми шануємо у людей і які нам би хотілось прищепити молодим людям.
- Захоплення грою гартує терпіння, гра виховує дружні, товариські взаємини між учасниками.
- Під час гри у них виникає потреба співробітництва та необхідність виконання певних правил, вона привчає володіти власними почуттями, вчить шанувати права інших.
- Гра – це яскраве виявлення емоцій, творчих здібностей, ініціативи.
- Позитивні емоції спонукають учасників до високого ступеня активності і до творчого підходу у розв’язанні тих чи інших завдань.
- Участь в грі активізує бажання серйозно займатись самоосвітою,
- розширює кругозір,
- виховує та формує позитивні лідерські якості.
Однією з розповсюджених інтелектуальних ігор в сучасному освітньому просторі є «Брейн-ринг».
Брейн-ринг – телевізійна версія гри, придуманої одеським клубом інтелектуальних ігор «Ерудит». Перший випуск гри вийшов ще у 1898 році. Ідея реалізації «Брейн-рингу» на ТВ з’явилась у Володимира Ворошилова в 1980 році, але реалізувати її він зміг лише через 9 років. Саму назву гри придумали в Дніпропетровську у 1987р. Кілька перших випусків провів сам Ворошилов. Пізніше ведучим став Андрій Козлов.
Кожна гра складається з декількох поєдинків.
- Поєдинок між двома командами проводиться до тих пір, доки одна з команд не набирає визначену кількість балів.
- У команді 6 чоловік.
- Поєдинок проходить за двома спеціально обладнаними столами.
- Традиційно столи – червоного і зеленого кольору.
- На обох столах є сигнальні кнопки.
- Ведучий зачитує запитання і після звукового чи світлового сигналу ( або подається команда «Час пішов») дає 1 хвилину на обмірковування.
- Протягом хвилини команда, яка бажає дати відповідь, повинна ввімкнути лампу на своєму столі.
- При ввімкненні ламп на обох столах право першої відповіді надається тій команді, чия лампа спалахнула раніше.
- За відсутності можливості обладнати два столи лампами зі зручними вимикачами, можна використовувати сигнальні прапорці чи сигнальні кружечки.
- Якщо команда готова відповідати на запитання, то вона натискає на кнопку.
- Після натискання кнопки команда повинна зупинити обговорення та назвати відповідь не пізніше, ніж через 5 секунд.
- Відповідь від імені команди може давати лише один гравець, визначений капітаном команди. У випадку порушення цих умов команда втрачає право на відповідь.
Контроль за часом для обмірковування запитань і підрахунок очок здійснюють секунданти.
- Якщо команда натискає кнопку до умовного сигналу, то фіксується «фальстарт» і команда втрачає право відповідати на це запитання.
- У цьому випадку команда-суперник має право продовжити обговорення.
За правильну відповідь команді нараховується 1 бал.
У телевізійному варіанті «Брейн-рингу» використовувалась накопичувальна система балів: якщо жодна з команд не дає правильної відповіді, то за наступне запитання команди можуть отримати вже 2 бали і т. д. Але в спортивних іграх накопичування використовується рідко.
- Якщо перша команда відповіла неправильно, інша продовжує обдумування запитання і, в свою чергу, повідомляє про свою готовність відповідати натисканням на кнопку.
- Команда має право не відповідати на запитання.
Відповідь вважається неправильною, якщо:
– не розкриває суть запитання з достатнім рівнем конкретизації (рівень необхідної конкретизації визначається автором запитання в письмовому вигляді до початку туру, а у випадку відсутності його письмових вказівок суддівською бригадою);
– форма відповіді не відповідає формі запитання;
– команда дала два чи більше варіанти відповіді;
– у відповіді допущені грубі помилки (неправильно названі імена, прізвища, назви, дати, спосіб дії тощо), що спотворюють чи змінюють суть відповіді.
За наявності у відповіді додаткової інформації власне відповіддю вважається фраза чи слово, що прямо відповідають формі питання; неточності у додатковій інформації не враховуються при умові, що вони не змінюють суть відповіді.
Команди-учасниці зобов`язані
- не допускати по ходу турніру некоректної поведінки по відношенню до організаційної групи, що обслуговує турнір, суперників і глядачів;
- не залишати своїх місць до офіційного закінчення туру, не заважати працювати ведучому тощо.
В обов`язки ведучого входить:
– перед початком турніру перевірити відповідність списку команд у заявці реальному ігровому складу, по ходу гри слідкувати за дотриманням правил і застосовувати у випадку необхідності штрафні санкції;
– оцінювати відповіді команд;
– оголосити результати завершеного бою і проведеного туру не пізніше, як через 5 хвилин після їх закінчення.
Ведучому допомагають проводити гру секунданти, які слідкують за часом, швидкістю натискання кнопок та не допускають підказок із зали.
Додаткові правила.
Правило першої секунди: якщо команда натиснула на кнопку на першій секунді, то гравець, який дав неправильну відповідь покидає ігровий стіл до кінця даного поєдинку. Це правило не приміняється для єдиного залишеного за столом гравця.
Правило одного гравця: команда має право залишити за столом одного гравця. У випадку, коли гравець дає правильну відповідь, його бали подвоюються. Цей гравець отримує право обирати, кому відповідати першим, навіть якщо суперники натиснули на кнопку раніше.
Дискваліфікація: якщо команда давала підряд 3 неправильні відповіді, або тричі допускала фальстарт, то вона дискваліфіковувалась і їй зараховувалась технічна поразка.
Запитання знімається, якщо звучала підказка із залу, помилився ведучий, існує спірна ситуація.
За суперечки з ведучим, неспортивну поведінку команда (за рішенням ведучого) може бути відсторонена від подальшої участі в конкретному бої, при цьому їй зараховується поразка з рахунком 0:5.
Додаткові правила використовуються на розсуд організаторів гри.
- Перед грою проходить жеребкування черговості виступу команд у формі розіграшу карток з порядковими номерами виступів.
- Поєдинки проводяться або на фіксовану кількість запитань, або до визначеної кількості балів у переможця.
- У першому випадку кожній парі команд задається раніш обумовлена кількість запитань (5,6, 7 і т. д.).
- Якщо після закінчення поєдинку залишається нічия, то командам задаються додаткові запитання, доки одна з команд не дасть правильної відповіді.
- У другому випадку гра продовжується, доки одна з команд не набере потрібної кількості балів.
- Кількість запитань, яка буде задана в цьому випадку невідома.
Схема ігор.
Змагання з «Брейн-рингу» можна проводити таким чином:
- Олімпійська система – всі команди розбиваються на пари (трійки, четвірки і т. д). Ті команди, які програють поєдинок, вибувають із змагань, а переможці знову збираються в групи і так до визначення чемпіона. Переваги системи: значно менші затрати часу і запитань. Недолік – дуже мала кількість поєдинків у багатьох команд, які програли.
- Кругова система – кожна команда грає з кожною. Зазвичай проводиться з фіксовано кількістю запитань у поєдинку. Переможець отримує 2 турнірних бали, переможець – 0, за нічию кожна з команд – по 1 турнірному балу. Команда, яка набере найбільшу кількість турнірних балів, по закінченню всіх ігор перемагає. При рівній кількості балів у кількох команд переможець визначається по додатковим показникам ( зустріч команд між собою, тощо). Переваги системи: однакова кількість ігор у всіх команд. Недоліки – значні затрати часу і запитань.
- Змішана система – команди поділяться на кілька груп, в кожній з яких проходять ігри по круговій системі. Визначена кількість команд з кожної групи проходить у наступне коло змагань. В наступному колі команди або знову діляться на групи, чи грають за олімпійською системою. Переваги схеми: гарантована кількість ігор кожній із команд, але економить час і запитання. За такою схемою проходять Чемпіонати України з «Брейн-рингу».
- «Драбинка» – найбільш видовищна система гри, але найменш спортивна. Починають гру дві команди. Команда, що програла, покидає змагання, а переможець грає з наступною командою. Чемпіоном стає переможець останнього з запланованих поєдинків. Зрозуміло, що команди, які вступили в гру пізніше, отримують переваги.
Варіанти гри «Брейн-ринг»
«Хто останній?». Гра може бути цікаво за участі 4-6 команд. Як і в «Брейні», відповідає та команда, яка готова це зробити першою, але ведучий не повідомляє чи правильна це відповідь. Інші команди мають право дати свій варіант відповіді, який не співпадає з уже озвученим. Коли бажаючих відповісти більше немає, чи закінчився час обговорення, ведучий повідомляє правильну відповідь. Команда, яка дала правильну відповідь (така може бути лише одна), отримує стільки балів, скільки прозвучало варіантів відповіді.
«Брейн» без фальстартів. Гра проходить за правилами звичайного «Брейн-рингу», але натискати кнопку можна в будь-який час після початку читання запитання, тобто фальстарт не фіксується. Зазвичай перед початком запитання ведучий повідомляє, про що саме буде запитуватись (Назвати ім’я, місто, материк і т.д. а потім звучить саме запитання).
«Лебедина пісня». Гра проходить за правилами звичайного «Брейн рингу», чи «Брейну» без фальстартів, але команда, у випадку правильної відповіді суперника, втрачає одного гравця, який покидає ігровий майданчик. Варіантів переможців існує кілька. У першому випадку програє та команда, яка втратила всіх гравців. У наступному колі команда-переможець починає гру у повному складі. У другому випадку використовується визначена кількість запитань, а до наступного кола команда-переможець переходить з тією кількість гравців, які залишились після попереднього поєдинку. Команда, яка втратила останнього гравця, вибуває із змагань.
«Чеширський кіт». На відміну від попереднього варіанту, гравець йде з команди, яка правильно відповіла на запитання. Перемагає команда, що першою втратила всіх гравців. Гравець команди-переможця, покинувший стіл останнім, отримує звання «Усмішка Чеширського кота».
Ведучому допомагають проводити гру секунданти, які слідкують за часом, швидкістю натискання кнопок та не допускають підказок із зали.